Gündem

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü kapsamında Urla Cumhuriyet Meydanı’nda tören programı düzenlendi.

Düzenlenen programa, Belediye Başkan v.

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü kapsamında Urla Cumhuriyet Meydanı’nda tören programı düzenlendi.
Düzenlenen programa, Belediye Başkan v. Kaymakam Murtaza Dayanç, Garnizon Komutanı Deniz Albay Hüseyin Çoban, Urla Cumhuriyet Başsavcısı Ali Armağan Karaca, daire amirleri, Şehit yakınları, Gaziler, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum kuruluşları, muhtarlar ve vatandaşlar katıldı.
 
 
Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’mızın okunması ile başlayan program Belediye Başkan v. Kaymakam Murtaza Dayanç’ın günün anlam ve önemini belirten konuşmasıyla devam etti. 
 
 
Türk Milleti olarak, 6 yıl önce tarihin en karanlık günlerinden birinin yaşandığını dile getiren Dayanç; “Askeri yapılar içerisine yuvalanmış terör örgütü FETÖ üyesi bir grup tarafından, Türk Milletine, Türk Devletine ve Milli İradeye karşı alçakça bir kalkışmada bulunulmuş, istikbalimize açıkça ipotek konulmaya çalışılmıştır. Ancak bu alçakların unuttukları bir şey vardı, Yüce Türk Milleti istiklaline, Bayrağına, vatanına göz diken dahili ve harici kim varsa tarih boyunca unutamayacakları nice dersler vermiş, Atatürk’ün ‘Söz Konusu Vatansa Gerisi Teferruattır’ vecizini kendisine düstur edinmiş, gerektiğinde top yekûn kenetlenerek düşmana karşı dimdik durmak suretiyle her zaman onurlu bir duruş sergilemiştir” dedi.  
 
 
DAYANÇ: “MİLLETİMİZ BAYRAĞINA, VATANINA SAHİP ÇIKMIŞTIR”
 
Dayanç sözlerine şöyle devam etti; “Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın büyük bir liderlik örneği göstererek milletimizi direnişe davet etmesi ve moral aşılamasıyla birlikte; aziz milletimiz yurt sathında meydanlara inmiş, canları pahasına vatanına, Bayrağına, demokrasiye ve milli iradeye sahip çıkmış, fetöcü hainleri gecenin karanlığına boğarak, onların kötü emellerini boşa çıkartan bir destan yazmıştır. Selam olsun o kahraman vatan evlatlarına, selam olsun. Maalesef ki bu uğurda 251 kahraman vatan evladı şehit düşmüş, 2.193 vatandaşımız ise gazi olmuştur. Bu vesile ile demokrasi şehitlerimizi huzurlarınızda rahmetle anıyor, kahraman gazilerimize de şükranlarımı sunuyorum. Şehitlerimizin Ruhları şad, mekânları cennet olsun. Bu şanlı zaferin diğer mimarları da kahraman ordumuzun devletine, milletine bağlı asil fertleri ile aynı duyarlılığı sergileyen Polis ve Jandarma teşkilatımız olmuştur. Onların bu onurlu duruşu ve Aziz Milletimizle birlikte yekvücut olması, 15 Temmuz Şanlı Destanını yazmamıza vesile olmuştur. Selam olsun, vatanına milletine bağlı kahramanlara.”
 
 
DAYANÇ: “TÜRKİYE CUMHURİYETİ İLELEBET PAYİDAR KALACAKTIR”
 
Tarihi şanla şerefle dolu Yüce Türk Milleti öyle üç beş çapulcuya pabuç bırakacak bir millet asla değildir diyen Dayanç, “Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde, tüm yokluk ve imkansızlıklara rağmen, yedi düvele karşı destansı bir kurtuluş mücadelesi verip, vatanın her karış toprağını şehit kanlarıyla sulayarak kurduğumuz Türkiye Cumhuriyeti ne pahasına olursa olsun ilelebet payidar kalacaktır. Bundan hiç kimsenin şüphesi olmasın” ifadelerini kullandı. 
 
 
Program Kuran-ı Kerim Tilaveti ve duasının yapılması, anı defterinin imzalanması, 15 Temmuz konulu şiir ve sinevizyon sunumları ile gece boyunca devam etti.
 
15 Temmuz’u 16 Temmuz’a bağlayan gece yarısı saat 00:13’te ise tüm camilerimizde sela okunacaktır.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL