Eğitim

ACCA Eylül Dönemi Sınavları İçin Kayıtlar Başladı!

Küresel finans ve muhasebe meslek kuruluşu ACCA finans, muhasebe ve yönetim alanlarında prestijli ve uluslararası kabul gören bir kariyer inşa etmek isteyen ve ilgili uygulama becerisine, yeteneğe ve azme sahip kişilere iş dünyasına yönelik, küresel tanınırlığı olan ruhsat ve sertifikalar sunuyor.

ACCA Eylül Dönemi Sınavları İçin Kayıtlar Başladı!

Küresel finans ve muhasebe meslek kuruluşu ACCA finans, muhasebe ve yönetim alanlarında prestijli ve uluslararası kabul gören bir kariyer inşa etmek isteyen ve ilgili uygulama becerisine, yeteneğe ve azme sahip kişilere iş dünyasına yönelik, küresel tanınırlığı olan ruhsat ve sertifikalar sunuyor. 

 

ACCA Ruhsatı sahibi olabilmek için önemli bir eşik olan ACCA sınavları için yeni dönem kayıtları başladı. Eylül dönemi sınavlarına girmek isteyen ACCA adayları için son kayıt tarihi 1 Ağustos Pazartesi olarak belirlendi.

 

Dünyanın 178 ülkesinde 233 binden fazla üyesi ve 536 binden fazla adayı bulunan küresel bir finans ve muhasebe meslek kuruluşu olan ACCA’in Eylül dönemi sınavları için kayıtlar başladı. Eylül dönemi sınavlarına girmek isteyen ACCA adayları için son kayıt tarihi 1 Ağustos Pazartesi olarak belirlendi.

 

Senede dört defa Mart, Haziran, Eylül ve Aralık aylarında gerçekleşen sınavlara adaylar İstanbul’daki sınav merkezinde veya adayların tercihine göre “Uzaktan Gözetim Yöntemi” ile kendi kişisel bilgisayarları ile kendi ev veya ofislerinde girebiliyorlar.  Adaylar myACCA sayfalarında bulunan “Exam Planner – Sınav Planlama” uygulaması sayesinde, kalan sınavlarını kendilerine uygun sınav dönemlerini seçerek planlayabiliyor ve bir senelik sınav takvimlerini kendi iş-yaşam tempolarına göre oluşturabiliyorlar. 

 

ACCA sınavlarına yönelik çalışma destek kaynakları, ACCA’in uluslararası onaylı eğitim sağlayıcılarının hazırladığı online ve basılı yayınlar olup, ACCA ofisi bu konuda ACCA adaylarına destek olmaktadır. Tüm bu çalışma kaynaklarının yanı sıra, ACCA Eylül dönemi sınavlarına yönelik olarak Türkiye Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler ve Yeminli Mali Müşavirler Odaları Birliği – TÜRMOB’un düzenleyeceği online kurslar 23-24 Temmuz tarihinde başlayıp 20-21 Ağustos 2022 tarihinde sona erecek ve toplam 4 hafta sonu sürecektir. Adayların sınavlara hazırlık sürecine profesyonel eğitim kadrosu ile destek veren TÜRMOB kursunun kayıtları 20 Temmuz’a kadar gerçekleştirilebilmektedir. 

 

ACCA sınavlarına girerek ACCA Ruhsatı sahibi olabilmek için; Uygulamalı Bilgi (Applied Knowledge), Uygulamalı Beceri (Applied Skills) ve Stratejik Mesleki (Strategic Professional) seviyelerinde yer alan toplam 13 sınavın başarıyla geçilmesi, 20 saat süren online Etik ve Mesleki Beceriler Modülü’nün tamamlanması ve 3 yıllık finans ve muhasebe alanında fiili iş tecrübesinin belgelendirilmesi gerekiyor. TÜRMOB üyelerinin ise ACCA Ruhsatına sahip olabilmek için 13 sınav yerine sadece Stratejik Mesleki Seviyesinde bulunan 3 sınavı başarıyla geçmesi, 20 saat süren online Etik ve Mesleki Beceriler Modülü’nü tamamlaması ve finans ve muhasebe alanında 3 yıllık fiili iş tecrübesini belgelendirilmesi yeterli.

 

ACCA müfredatı sayesinde ACCA üye ve adayları, günümüz iş dünyasında ihtiyaç duyulan etik ve mesleki beceriler ve ticari farkındalık ile donatılıyor, finans ve muhasebe mesleğinin gündemindeki dijital dönüşüm, kurumsal yönetişim, denetim ve güvence, finansal raporlama, sürdürülebilirlik, gibi çeşitli konular hakkında mesleki bilgi ve becerilerini arttırıyor, muhasebe ve finansın farklı dallarında ve farklı sektörlerde çalışma esnekliği kazanıyorlar.

 

ACCA üyeleri, dünyanın 178 ülkesinde geçerli ACCA ruhsatı sayesinde tam donanımlı finans ve muhasebe profesyoneli olduklarını, uluslararası standartlara göre iş yapabildiklerini belgelendirme imkanına sahip oluyorlar. ACCA aynı zamanda finans ve muhasebe profesyonellerinin isimlerinin yanına yazacakları uluslararası bir mesleki unvan olup, ACCA Ruhsatını elde etmiş profesyonellere uluslararası bir tanınırlık ve küresel bir mesleki ağın parçası olma fırsatı sağlıyor. 

 

ACCA üyeleri, ACCA’in sağladığı sürekli eğitim olanağı sayesinde kariyerleri boyunca finans ve muhasebe mesleğindeki en güncel mesleki bilgi ve becerilere sahip, iş dünyasındaki gelişmelere ve değişikliklere daha hızlı adapte olabilen, kariyerlerini ömür boyu geliştiren muhasebe ve finans profesyonelleri oluyorlar.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL