Gündem

Babalı Kültür Alanı Kafkas halklarının hafıza mekanı oldu

Büyükşehir, 1864 yılında Karadeniz kıyılarından Osmanlı topraklarına göçe zorlanan Kafkas Halklarının yaşadıkları acının unutulmaması amacıyla hazırlanan Babalı Kültür Alanında Çerkes Sürgünü anma törenleri gerçekleştirildi    Babalı Kültür Alanı Kafkas halklarının hafıza mekanı oldu   1864 yılında Karadeniz kıyılarından Osmanlı topraklarına göçe zorlanan Abaza, Adige, Çerkes, Ubıh gibi Kafkas Halklarının yaşadıkları acı ve hüzün gözyaşlarıyla hafızalardaki yerini koruyor.

Babalı Kültür Alanı Kafkas halklarının hafıza mekanı oldu

Büyükşehir, 1864 yılında Karadeniz kıyılarından Osmanlı topraklarına göçe zorlanan Kafkas Halklarının yaşadıkları acının unutulmaması amacıyla hazırlanan Babalı Kültür Alanında Çerkes Sürgünü anma törenleri gerçekleştirildi 

 

Babalı Kültür Alanı Kafkas halklarının hafıza mekanı oldu

 

1864 yılında Karadeniz kıyılarından Osmanlı topraklarına göçe zorlanan Abaza, Adige, Çerkes, Ubıh gibi Kafkas Halklarının yaşadıkları acı ve hüzün gözyaşlarıyla hafızalardaki yerini koruyor. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ve Sivil Toplum Kuruluşları işbirliğinde Kafkas Halklarının 159 yıl önce yaşadıkları acının unutulmaması için ilk sürgün edildikleri topraklar olan Kandıra Babalı sahilinde anma programı düzenlendi.

 

GENİŞ KATILIM

Türkiye’nin farklı şehir ve bölgelerinde yaşayan Kafkas vatandaşları bir araya getiren anma programına Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, Kandıra Belediye Başkanı Adnan Turan, Kocaeli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nuh Zafer Cantürk, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Balamir Gündoğdu, Abhazya Cumhuriyeti Geri Dönüş Devlet Komitesi Başkanı Vadim Haraziya, Abhazya’nın Türkiye yetkili temsilcisi İbrahim Avidzba, Güney Osetya Türkiye tam yetkili temsilcisi Burhan Canpolat, Çerkes Federasyonu Başkanı Nusret Baş, Kafkas Dernekleri Federasyonu Genel Sekreteri Selçuk Ulutaş, Abhaz Dernekleri Federasyonu Başkanı Murat Gümüş, Uluslararası Kafkas Derneği temsilcisi Doç. Dr. Metin Sarıaslan, STKlar, Kafkasya kökenli vatandaşlar katıldı.

 

KARAAĞAÇ MEZARLIĞINDA DUALAR OKUNDU

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Çarlık Rusya’sı tarafından 159 yıl önce gemilere doldurularak Türkiye kıyılarına gönderilen Kafkas halklarının sahile çıktığı Kandıra Babalı Sahili’nde anma töreni gerçekleştirdi. Anma programı, hayatını yitiren Kafkas vatandaşlarının mezarlarının bulunduğu Karaağaç Mezarlığı’nda Kuran-ı Kerim okunması ile başladı. Türkiye’nin her yerinden atalarını yad etmek için gelen vatandaşlar dualar esnasında gözyaşlarını tutamadı. Konuşmaların da gerçekleştiği programda acının ve hüznün ilk günkü gibi yerini koruduğu dile getirildi. Dualar sonrasında vatandaşlara helva ikram edildi.

 

BABALI KÜLTÜR ALANI HÜZÜN TURİZMİ NOKTASI OLACAK

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ve Kocaeli Üniversitesi işbirliğinde Kafkas Halklarının sürgünden sonra ulaştıkları Babalı sahili bir kültür ve hafıza mekanı olarak düzenlendi. Tarih danışmanlığı Kocaeli Üniversitesi Tarih Bölümü öğretim üyesi Dr. Oğuz Polatel tarafından yapılan projenin, anıt eser ile ilgili çalışması Kocaeli Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Öğretim üyesi Doç. Dr. Ceyhun Konak ve ekibi tarafından yapıldı. Babalı Sahili ve Karaağaç Köyü arasındaki 9 kilometrelik yürüyüş yolunu sürgün rotası olarak düzenleyen proje kapsamında, mağara sergileme alanı ve sürgünü temsil eden bir anıt eser de kazandırıldı. Denize çelenk bırakılmasıyla başlayan program, sahnede Ünal Akbulut tarafından yazılan Sürgün Duası adlı şiirin gösterilmesi, Ketence Müzik Grubu ve Ses Sanatçısı Tülin Sarıbaş tarafından seslendirilen ağıtlar, protokol konuşmaları ile devam etti. Sahne programının sona ermesi ile birlikte karanfiller denize bırakılarak, meşaleli yürüyüş ve nart ateşinin yakılmasıyla yad etme töreni son buldu.

 

BAŞKAN BÜYÜKAKIN: UNUTTUĞUNUZ ZAMAN HER ŞEYİNİZİ KAYBEDERSİNİZ

Anma töreninde konuşma yapan Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, sözlerine geçen sene anma töreninde söz verdiği anıt eser ve kültür alanı yapımının tamamladığını söyleyerek başladı. Başkan Büyükakın, “159 yıl önce yaşananları unutmamak için buradayız geçen yıl da buradaydık. Görüyorum ki burada gençlere bu hafızayı unutturmamak için çok fazla bir gayret var. Sadece hatırlatmak yeterli olmaz sebepleri üzerine düşünmek lazım. Bu kültür, bu tarih, bu şuur, bu bilinç sizlerle yaşayacak. Biz burada aynı zamanda bir vatana sahip olmanın, bir bayrağa sahip olmanın, bir devlete sahip olmanın, birbirine sımsıkı kenetlenmiş bir millete sahip olmanın ne demek olduğunu da bir kez daha görüyoruz. Aslında dünyada pek çok sayıda sürgünler yaşandı hatta bazı yerlerde bunlar soykırımlara vardı ama arkasında ki sebepleri anlamamak onlar üzerinde düşünmemek ve sonrasında başımıza gelmesin diye yeniden çalışmazsak hatırlama faaliyeti aslında tek başına bir anlam ifade etmiyor. Ayakta kalmanın en önemli şartı birlik olmaktır ama diğeri ise unutmamaktır. Unuttuğunuz zaman her şeyinizi kaybedersiniz” dedi.

 

BAŞKAN BÜYÜKAKIN: TARİH GEÇMİŞ İÇİN DEĞİL GELECEK İÇİN LAZIMDIR

Geçmişini unutanın geleceğinin olamayacağını dile getiren Başkan Büyükakın, yaşananların unutulmaya başlandığında ve geçmiş ile bağın koptuğu anda aslında insanın yok hükmünde olduğunu anlattı. Başkan Büyükakın, “Geçmişle bağımız koptuğu anda gelecekle de bağımız kopar. Nereden geldiğimizi unutursak nereye gideceğimizi asla bulamayız. Onun için Şeyh Edebali de aynı şeyi söyler ‘Geçmişini bilmeyenin geleceği yoktur’ der. Biz gelecekte var olmak için, bugün ayakta dimdik durmak için bütün bu hatırlamaları yapıyoruz. Tarih aslında geçmiş için değil gelecek için lazımdır” şeklinde konuştu.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL