Eğitim

Boğaziçi Üniversitesi 155’inci kez yeni mezunlarını törenlerle uğurladı

Boğaziçi Üniversitesi 155’inci mezuniyet töreni 4-5-6 Temmuz’da düzenlendi.

Boğaziçi Üniversitesi 155’inci kez yeni mezunlarını törenlerle uğurladı

Boğaziçi Üniversitesi 155’inci mezuniyet töreni 4-5-6 Temmuz’da düzenlendi. Eğitim, Fen-Edebiyat, İktisadi ve İdari Bilimler, Mühendislik fakülteleri ile enstitü ve yüksekokullardan lisans derecesinde 1.758, lisansüstü derecesinde 477 ve ön lisansta 2 olmak üzere toplamda 2 bin 237 öğrenci mezun oldu. 

 

Boğaziçi Üniversitesi’nde 155’inci kez yeni mezunlarını uğurladı. 4-5-6 Temmuz’da Güney Kampüs’te Albert Long Hall, Özger Arnas, Demir Demirgil ve Kandilli Kampüsü’nde Fatih Gökmen Konferans Salonu’nda diploma dağıtım törenleri yoğun katılımla gerçekleşti. Bu kapsamda bu yıl lisansta 1.758; yüksek lisansta 419, doktora düzeyinde 58 ve önlisansta ise iki öğrenci Boğaziçi Üniversitesi’nin mezunları arasına katıldı.

 

“DEĞİŞİME EN HAZIR MEZUN GRUBUSUNUZ”

Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Naci İnci mezunlara yönelik olarak Boğaziçi Üniversitesi’nden mezun olmanın geleceğe doğru atılan çok önemli bir adım olduğunu ifade etti. Dünyanın yaşadığı belirsiz değişim döneminde geleceğe en hazır mezun grubunun Boğaziçililer olduğunu da vurgulayan Rektör Prof. Dr. İnci şunları belirtti:

 

“Sizler çok zorlu yılların mezunları olarak tarihe geçtiniz. Salgın döneminde iki yıl boyunca yaşadığınız sıkıntılar, özgürlüğünüzün kısıtlanması, arkadaşlarınızdan ayrı düşerek üniversite hayatına dair deneyimlerinizle, derslerinize uzaktan katılma zorunluluğu gibi unsurlar bu zorlukların görünen kısımları oldu. Ancak sizler Boğaziçi Üniversitesi’ni kazanarak, buradan mezun olmaya hak kazanmış bireyler olarak sahip olduğunuz azimle bu zorlukların üstesinden gelmenin yeni yollarını keşfettiniz. Unutmayın her zorluk başarının değerini artıran birer kazanımdır aynı zamanda. Bundan dolayı çağımızda dünyanın yaşamaya hazırlandığı değişime ve belirsiz geleceğe hem eğitiminiz hem de yaşam deneyimizle en hazır mezun grubu olduğunuza inanın.”

 

“SOSYAL MEDYADAKİ DERİNLİKSİZ BİLGİYE KARŞI HAKİKATİ ARAŞTIRIN”

Enformasyon toplumlarının olumsuz yanlarına da dikkat çeken Rektör Prof. Dr. İnci, dijital ve sosyal medyada yer alabilen derinliksiz bilgiye karşı hakikati araştırmanın önemine de değindi. Boğaziçi Üniversitesi mezunlarının bu konuda çok güçlü bir donanıma sahip olduğunu da sözlerine ekleyen Rektör Prof. Dr. İnci, “Bugün dünyamız bir enformasyon toplumuna dönüşmüş durumda. Bu durum olumlu yanlarının yansıra birçok olumsuzluğu da beraberinde getirdi. Bilginin bollaşması, fazlalaşması aynı zamanda çelişkili bir şekilde bilgiyi ve hakikati yitirmenin de nedenine dönüştü. Karşınıza çıkan meseleleri dijital medya ve sosyal medyanın yığın özellikli ve derinliksiz bilgisi ile anlamaya çalışmak sizleri yanıltıcı bir yönelime sokacaktır. Birçok kişi bu dijital ortamda yığılmış bilgiyle birlikte, meselelerin esasını bilmeyi istememekte, bildiğini zannetmekte veya inancı ile yetinmektedir. Gerçekleri deneyimleyerek öğrenmek yerine duyduklarını veya sosyal medyada gördüklerini doğru kabul etmektedir. Öte yandan bu irrasyonel yaklaşımı güçlendiren bir diğer önemli etken dijital dünyaya da yansıyan grupçu yaklaşımlardır. Bireyselliğin aşınmasına paralel, toplumsal yaşamda grup sadakati içinde yer alma güdüsü, yalan ve çarpıtılmış olan bilgilere bile sahip çıkılmasına yol açmaktadır. Rasyonel bilgi ve bilme süreçlerinin değil, duygusal/duyusal bilgi ve inançlarla hareket etmenin yeni bir tür cehalet olduğu uzmanlarca öne sürülmektedir. Sizler Boğaziçi Üniversitesi mezunları olarak çağımızın tüm bu rahatsızlıklarından nasıl kaçınılacağını eski kuşaklardan daha iyi biliyorsunuz, üstelik buna dair çok güçlü bir donanıma ve akla sahipsiniz” ifadelerini kullandı.

 

“DEĞİŞİME KARŞI OLANLARA KARŞI AKIL VE KARARLILIKLA BİLDİĞİNİZ YOLDAN İLERLEYİN”

Boğaziçi Üniversitesi mezunlarının çalışmaya başladıkları kurumlarda değişimin öncüsü olacağını da dile getiren Rektör Prof. Dr. İnci, yeni mezunlara mevcut yapılarda rehavete kapılarak ayrıcalık kazanmış olanlara karşı yılmadan, akıllarını kullanarak, kararlı bir şekilde bildikleri yoldan ilerlemelerini de tavsiye etti:

“Kuşkusuz değişim yolunda ilerlerlerken statülerini kaybetmek istemeyenler çeşitli yollarla bu değişimin önüne çıkmak isteyebilirler ve istedikleri görülmektedir. Bunu sizler de bundan sonraki hayatınızda sık sık yaşayacaksınız. Bir Boğaziçi Üniversitesi mezunu olarak girdiğiniz kurumlarda, bulunduğunuz yapılarda değişimi gerçekleştirmek isteyecek, ancak mevcut yapıların rehavetine kapılanların ve bu yapıların mevcut durumundan ayrıcalıklar kazanmış olanların karşı duruşları ile karşılaşacaksınız. Bu durumlarda yılmadan, akılla, kararlı bir şekilde bildiğiniz yoldan ilerlemenizi öneririm. Çünkü bir Boğaziçi Üniversitesi mezununa yakışan budur.”

 

DOKUZ AKADEMİSYENE ÖĞRETİMDE ÜSTÜN BAŞARI ÖDÜLÜ

Boğaziçi Üniversitesi’nin her yıl geleneksel olarak verdiği Öğretimde Üstün Başarı Ödülleri bu yıl da sahiplerini buldu. Bu ödüller üniversitede öğretim konusunda fark yaratan yaklaşım ve çalışmalara sahip bilim insanlarına veriliyor. Bu sene Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü’nden Prof. Dr. Esra Battaloğlu ile Doç. Dr. Stefan Fuss; Türkçe Dersleri Koordinatörlüğü’nden Dr. Hülya Bulut; Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü’nden Dr. Öğr. Üyesi Gaye İlhan Demiryol; Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü’nden Prof. Dr. Ali Emre Pusane ile Doç. Dr. Sema Dumanlı Oktar; Turizm İşletmeciliği Bölümü’nden Doç. Dr. Ezgi Erkmen; Hazırlık Birimi’nden Ayşe Sarı Uygun ile Modern Diller Bölümü’nden İrina Sofie De Herdt ödüle layık görüldü.

 

KULÜPLERİN ÖNE ÇIKAN İSİMLERİ DE ÖDÜLE LAYIK GÖRÜLDÜ

Boğaziçi Üniversitesi 155’inci Mezuniyet Törenleri kapsamında diğer ödüller de dağıtıldı. Bu sene İngiliz Dili ve Edebiyatı ile Psikoloji bölümlerinden 4.00 ortalamayla mezun olan Ali Emir Dağlar Çift Anadal Programları Birincisi oldu. 

 

Boğaziçi Üniversitesi Oyuncuları ve Kadın Araştırmaları Kulübü’nden Türkü Su Sakarya, Sosyal Hizmet Kulübü’nden Asena Arslan, Müzik Kulübü’nden Yaman Can ve Kadın Araştırmaları Kulübü’nden İlayda Habip Mümin Tansever Kulüp Faaliyetleri Ödülü’ne layık görüldü.

 

Voleybol Takım’ndan Selin Aktaş, Beril Hançer ile İrem Feryal Cünedioğlu; Tenis ile Snowboard takımlarından ise Meriç Güngör Spor Başarı Ödülü’nü almaya hak kazandı. Metin Balcı Spor Takımları Ödülü’ne ise bu sene Tenis Takımı layık görüldü.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL