Eğitim

EÜ Aliağa Meslek Yüksekokulunda mezuniyet coşkusu

Ege Üniversitesi (EÜ) Aliağa Meslek Yüksekokulu 2021-2022 Akademik Yılı Mezuniyet Töreni, EÜ Prof.

EÜ Aliağa Meslek Yüksekokulunda mezuniyet coşkusu

Ege Üniversitesi (EÜ) Aliağa Meslek Yüksekokulu 2021-2022 Akademik Yılı Mezuniyet Töreni, EÜ Prof. Dr. Yusuf Vardar MÖTBE Kültür Merkezinde gerçekleştirildi. Törene; EÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Ersan, Aliağa Meslek Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Sevil Şener, akademisyenler, öğrenciler ve aileleri katıldı.

 

Törenin açılış konuşmasını yapan Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Ersan, “Ege Üniversitesi, eğitim ve araştırma alanında bölgesel, ulusal ve evrensel gereksinimleri karşılayan, öncü ve atılımcı misyonuyla 1955 yılından bu yana faaliyette bulunan Türkiye’nin en köklü üniversitelerinden biridir. Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘Hayatta en hakiki mürşit ilimdir, fendir’ sözleriyle ifade ettiği anlayışın takipçisi olarak amacımız, ulusal ve uluslararası bilim ve teknoloji dünyası ile örgütsel bağları gelişmiş, kurumsal kültürü ve kimliği güçlü, örgütsel bağlılık ve aidiyetin yüksek olduğu, dünyadaki nitelikli üniversiteler ile eşdeğer bir eğitim ve araştırma kurumu olmaktır. Nitekim üniversitemiz  eğitimiyle, akademisyenleriyle, öğrenci ve tüm çalışanlarıyla ülkemizde beş  yıllık kurumsal tam akreditasyon alan ilk üniversite olmanın gururu ve onurunu yaşıyor” diye konuştu.

 

Üniversite olarak ilklere imza attıklarını ifade eden Prof. Dr. Mehmet Ersan, “Kıymetli meslektaşlarım başarılar ve ilklerle dolu, sanattan spora tıptan sanayiye, edebiyattan sağlığa birçok alanda önemli başarılara imza attığımız çok verimli bir yılı daha geride bırakmanın huzurunu yaşıyoruz. Üniversitemiz, Rektörümüz Prof. Dr. Necdet Budak’ın öğrenci odaklılık, eğitim-öğretimde kalite ve araştırma üniversitesi olma hedefine ulaşmış, dijitalleşme ve uluslararasılaşma hedeflerine de emin ve sağlam adımlarla yürümektedir. Üniversitemizin başarısında ve her türlü faaliyetinde katkısı olan bütün personelimize, şahsım ve Ege Üniversitesi adına bir kez daha teşekkür ediyorum” dedi.

“Hayallerinizin peşinden koşun”

Egeli mezunlara seslenen Prof. Dr. Ersan. “Sizler bugün hem program akreditasyonuna hem kurumsal akreditasyona sahip, kalitesi tescillenmiş bir üniversiteden, Egeli olmanın ayrıcalığı ile mezun oluyorsunuz. Öğrenciliğin istediği sorumlulukları yerine getirmeyi başardınız ancak bundan sonra sizleri çok daha büyük sorumluluklar bekliyor. Üstenecek olduğunuz sorumluluğun gereklerini yerine getirebilecek donanıma sahip olarak mezun olduğunuza inanıyoruz. Ülkemize, milletimize ve insanlığa faydalı bireyler olacağınıza canı gönülden inanıyoruz. Siz de kendinize inanın. Hayallerinizin peşinden koşun. Bundan sonra da üniversitenin kapıları sizlere daima açık olacaktır. Hepinize başarılı bir kariyer, huzur ve sağlık dolu bir yaşam diliyorum. Yolunuz, bahtınız ve ufkunuz açık olsun” diye konuştu.

 

“Akademik başarınızı vatana hizmetle taçlandırın”

Aliağa Meslek Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Sevil Şener, “Sevgili gençler, bazen zor bazense kolay ama hayatınızda her zaman önemli bir yeri olacak üniversite eğitim sürecinin sonuna geldiniz. Bundan sonra ekonomimizin temel lokomotifi olarak, üretim sektörüne katkı sağlamak üzere yolunuza devam edeceksiniz. Mutluluğu ve başarıyı elde etmek kolay olmayacak. Bazen çok yorulacak ve dinlenmek için vakit bulamayacaksınız. Ama başarıyı elde ettikten sonra, sadece azmin ve mutluluğun zaferini yaşayacaksınız. Mezun olduktan sonra aldığınız Ege Üniversitesi diploması sizin akademik başarınızdır. Eğer bu akademik başarınızı büyük ceddiniz gibi vatanımıza ve milletimize hizmetle taçlandırırsanız; o zaman siz siz olursunuz, millet millet olur. Böylece büyük Ata’mızın da ifade ettiği üzere Türkiye Cumhuriyeti sizler sayesinde ilelebet payidar kalır. Kendinize inanın. Çünkü düşündüğünüzden daha cesur, bildiğinizden daha yetenekli ve hayal ettiğinizden daha büyük bir kapasiteye sahipsiniz. En çok ihtiyacınız olan saygı, sevgi, sabır, umut ve çalışkanlıktır. Hayalleriniz ve amaçlarınızın doğru ve hakkaniyetli birer insan olmaktan geçmesini diliyorum. Yolunuz ve bahtınız açık olsun. Bu yolda size eğitim vererek, birikimlerin gelecek nesillere aktarılmasını sağlayan değerli meslektaşlarıma da gönülden teşekkür ediyorum” dedi.

 

“Mezuniyet derecem kariyerime ışık oldu”

Meslek Yüksekokulu birincisi Onur Yıldız ise “Büyük bir mutluluk ve burukluk ile karşınızdayım. İki yıl öncesinde beni zorlu ve yorucu bir sürecin beklediğini düşünüyordum. Fakat üstün gayretlerimle beraber sorumluluklarımı en iyi şekilde yerine getireceğime olan inancımı asla yitirmedim. Bu süreçte gösterdiğim gayrette; Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk bizlere emanet ettiği aziz vatanımıza sahip çıkma düsturu ile Nutuk en büyük pusulam ve yol göstericim olarak belirmiştir. Okulumu dereceyle bitirmek geleceğim ve akademik kariyerim adına gördüğüm büyük bir ışık olmuştur. Büyük bir inanç sabır ve azimle çalışıldığında en büyük başarılar dahi imkânsız değildir. Başta hocalarıma emeklerinden dolayı teşekkür ediyor ve tüm arkadaşlarımı tebrik ediyorum” diye konuştu.

 

Törende 2019-2020, 2020-2021 ve 2021-2022 yıllları birincilerine plaket ve başarı belgeleri taktim edildi. Ardından öğrenciler mezuniyet kütüğüne isimlerini yazdılar. Törenin ardından Egeli genç mezunlar, geleneksel kep atma töreni ile keplerini fırlatıp mezun olmanın tadını çıkardılar.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL