Eğitim

EÜ’de ‘Otoyolların arazi kullanım kararları ve tarımsal alan ilişkileri’ anlatıldı

Ege Üniversitesi (EÜ) Çevre Sorunları Uygulama ve Araştırma Merkezi (ÇEVMER) tarafından düzenlenen  Perşembe Seminerleri devam ediyor.

EÜ’de ‘Otoyolların arazi kullanım kararları ve tarımsal alan ilişkileri’ anlatıldı

Ege Üniversitesi (EÜ) Çevre Sorunları Uygulama ve Araştırma Merkezi (ÇEVMER) tarafından düzenlenen  Perşembe Seminerleri devam ediyor. Bu haftaki konusu “Otoyolların Arazi Kullanım Kararları ve Tarımsal Alan İlişkileri” olan seminerde İzmir’in otobanlarına dair çeşitli veriler katılımcılara çevrimiçi olarak aktarıldı.

 

Otoyollardaki arazilerin coğrafi ve tarımsal etkilerinin anlatıldığı seminerin moderatörlüğünü  Çevre Sorunları Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Armağan Kınal yaparken; EÜ Çevre Bilimleri Anabilim Dalı Yüksek Lisans Öğrencisi Derya Özer konuşmacı olarak katıldı. Seminere Derya Özer’in tez danışmanı olan EÜ Ziraat Fakültesi Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Bölümü Toprak Bilimi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yusuf Kurucu da konuk oldu.

 

“Türkiye’de 68 bin 526 kilometre karayolu bulunuyor”

Yeryüzündeki en önemli değişikliklere sebep olan unsurlardan birinin otoyollar olduğunu belirten Derya Özer, “Otoyollar yeryüzünde önemli değişikliklere sebep olabiliyorlar. Türkiye’de hali hazırda 68 bin 526 kilometre karayolu bulunuyor. Bu yolların kapladıkları alan kadar, çevrelerine olan etkileri de son derece önemli. Bu bağlamda özellikle tarım alanlarına, kentleşme ile sanayileşmeye verdikleri katkıları hakkında konuşulması gerektiğini düşünüyorum. Çeşme otobanını örnek verecek olursak, inşa edilen yolun yarattığı turizm büyümesi göz ardı edilemez” diye konuştu.

 

Otoyolların çevreye olumlu etkileri olduğu kadar, olumsuz etkilerinin de olduğunu belirten Özer, “Otoyolların inşa süreçleri sırasında, hatta inşaatı sonrasında çeşitli sorunları bulunuyor. Asfalt yollar topraktaki su emiciliğini büyük oranda azalttığından, kuraklığı tetikliyor. Doğada yarattığı değişim buna verebileceğim en büyük örnek. İnşaat sonrası oluşabilecek hasarlar da yine bu olumsuz etkiler arasında” dedi.

 

Özer, “Yine Çeşme otobanı örneği üzerinden gidecek olursak, otobanın 77 kilometrelik bir alanda yapıldığını görüyoruz. Ama geçen 20 yılda özellikle alanın ilk 5 kilometrelik kısmı tamamen şehirleşmiş durumda. Bu alanlar otoban öncesi tamamen tarım alanlarıydı. Lakin şu an bu alanlarda tarıma dair hiçbir şey kalmadı” diye konuştu.

 

Seminerde otoyolların etüt aşamasındaki gerekliliğinin sorgulanması öneren Derya Özer, sunumunun ardından katılımcıların sorularını yanıtladı.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL