Ekonomi

F İstanbul Üst Düzey Katılımla Kapılarını Açtı

Federal Fuarcılık tarafından düzenlenen F İstanbul Gıda, İçecek, İşleme ve Ambalaj Fuarı, 5-7 Temmuz tarihleri arasında İstanbul Fuar Merkezi (İFM)’ nde kapılarını açtı.

F İstanbul Üst Düzey Katılımla Kapılarını Açtı

Federal Fuarcılık tarafından düzenlenen F İstanbul Gıda, İçecek, İşleme ve Ambalaj Fuarı, 5-7 Temmuz tarihleri arasında İstanbul Fuar Merkezi (İFM)’ nde kapılarını açtı. Fuar yaratacağı iş hacmi ile büyüyen Türkiye pazarında sektördeki katma değerli ihracat yapan, ilk defa yurt dışına ihracat yapacak zincir marketler ile buluşmak isteyen tüm üretici ve aracı firmalar için önemli bir kanal oluşturacak. Ayrıca, Avrupa, Orta Asya, Afrika ve Ortadoğu pazarını hedef alan fuar, sektör devlerini profesyonel alıcılar ile buluşturacak.

 

Fuarın, resmi açılış konuşmasını Türkiye Cumhuriyeti İstanbul Vali Yardımcısı Özlem Bozkurt Gevrek, İstanbul Ticaret Odası Başkanı Şekib Avdagiç, TÜRES Genel Başkanı Ramazan Bingöl ve Türkiye Perakendeciler Federasyonu Ömer Düzgün yaptı. 

 

PAZAR ÇEŞİTLİLİĞİ ARTIYOR

Türkiye Cumhuriyeti İstanbul Vali Yardımcısı Özlem Bozkurt Gevrek, “Gıda sanayimiz; uluslararası alanda ülkemizin geliştiği, markalaştığı ve rekabet gücünü artırdığı bir sektör olarak bir gelecek vadediyor. Hijyen ve ambalajlama konularında önemli bir noktadayız. Devletimiz sektörü can kulağıyla dinliyor ve pazarın geliştirilmesi anlamında önemli adımlar atıyor. KDV oranlarının düşürülmesinden nitelikli personel sayısının artırılmasına kadar üzerine düşen ne varsa elinden gelen gayreti gösteriyor. Sektörde yaşanan sıkıntıları en aza indirmek için gereken tedbirleri de almak için çalışıyor. Yapılan çalışmalar sayesinde ihracat arttığı gibi pazar çeşitliliği de artıyor ancak dünya ölçeğinde düşündüğümüzde yapacağımız daha çok şey var” diye konuştu. 

İstanbul Ticaret Odası Başkanı Şekib Avdagiç, “Gıda sektörü, tüm sektörlerin başında geliyor. Dolayısıyla son dönemlerde yaşanan süreçler, gıda sektörünü tekrar gözden geçirmemiz gerektiğini ortaya koydu. Ülke olarak, 22 milyar dolarlık bir gıda ihracatımız var, 5 milyar dolarlık da bir katkımız bulunuyor. Türkiye gibi büyük bir ülkenin ihracat kapasitesinin hızlı bir şekilde 30 milyar dolarlara ve ihracat fazlasının da 12-15 milyar dolarlara çıkması gerekiyor. Bu anlamda, gerçekleştirilen fuar oldukça önemli” dedi.

 

YERLİ ÜRETİCİLERİN DESTEKLENMESİ GEREKİYOR

TÜRES Genel Başkanı Ramazan Bingöl, “TÜRES olarak bundan sonra dünyanın neresinde gıdayla ilgili bir organizasyon olursa tüm sektörü oraya götüreceğiz. Türkiye’de de bundan sonra tüm şehirlerde gastronomi turları yapacağız ve sonrasında bu organizasyonları tüm dünyaya taşıyarak sektörü elimizden geldiği kadar destekleyeceğiz” dedi.

 

 

Türkiye Perakendeciler Federasyonu Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Düzgün, “Korona virüs pandemisinin yarattığı ani değişimler, ekonomik dalgalanmalar, enflasyonun getirdiği yük dokunduğumuz tüm bireyler için başa çıkmamız gereken bir kavram. Bizler çağa ayak uydurmak için üreterek, teknolojiyi hayatlarımızın içine alarak iş birliği içinde en etkili ve verimli yöntemleri denemeye ve sunmaya devam edeceğiz. Federasyon olarak, yerli üretime olan hassasiyetimizi dile getiriyoruz. Bu konuda da her yıl daha fazla destek olmaya çalışıyoruz ve çözüm önerileri getiriyoruz. Ülkemizde geçen sene yaklaşık 18 bin yeni market açılışı gerçekleşti. Bu gelişmeler ışığında yerli üreticilerin en kısa sürede desteklenmesi, mağaza açılış kriterlerine en kısa sürede düzenleme getirilmesi gerekiyor” diye konuştu. 

 

300’ÜN ÜZERİNDE MARKA, 111’DEN FAZLA ÜLKE KATILIMI

Fuar, ‘İhracat Platformu’ uygulamasıyla ihracat yapacak katılımcı firmalarına Avrupa, BDT, Kuzey Afrika ve Orta Doğu başta olmak üzere 6 binin üzerinde alıcı arasından ürünlerini talep edenleri fuardan önce görme ve iletişime geçme imkânını sağlayacak. Yeni ticari bağlantılar kurmaya hizmet edecek F İstanbul; üretici, ihracatçı, toptancı, dağıtıcı ve zincir marketleri buluşturacak. 300’ün üzerinde katılımcı firmanın ürünlerini sergileyeceği fuarda, sektördeki son teknolojiye sahip ürünler yer alacak. 

 

Türkiye katılımcılarının dışında Afganistan, Ekvator, Endonezya, Hindistan, İran, Libya, Özbekistan, Rusya, Türkmenistan, Uganda, Azerbaycan, Birleşik Arap Emirlikleri, Bulgaristan, Hırvatistan, Hollanda, Kazakistan, Kenya, Mısır, Pakistan, Polonya, Romanya, Slovakya, Sudan, Ukrayna ve Togo Cumhuriyeti başta olmak üzere 111’den fazla ülke katılım gösterecek. 

E-Ticaret sitelerinin, zincir marketlerin, gıda ihracatçıları, üreticileri ve distribütörlerinin, toptancıların ve firmaların ziyaret edeceği fuar, gıda sanayinin tüm paydaşlarının katılımına açık olacak. 

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL