Gündem

GoStudent Uzmanlarından Öğrencilere “Yaz Tatili” Önerileri

Zorlu bir eğitim-öğretim yılının ardından öğrenciler heyecanla bekledikleri yaz tatilinin keyfini sürmeye başladılar.

GoStudent Uzmanlarından Öğrencilere “Yaz Tatili” Önerileri

Zorlu bir eğitim-öğretim yılının ardından öğrenciler heyecanla bekledikleri yaz tatilinin keyfini sürmeye başladılar. Uzun süren pandemi sürecinden sonra, öğrenciler okula düzenli gitmeye başladıkları için normal zamana göre kendilerini daha fazla yorgun hissettiler. Bu nedenle GoStudent uzmanları, bu yaz tatilinde öğrencilerin bol bol dinlenmelerini, plan ve program dahilinde hareket ederek eksiklerin giderilmesi bakımından tatilin fırsata dönüştürülmesi gerektiğini söylüyor. İşte uzmanlardan çocuklar ve ebeveynler için hem eğlenmeleri hem de zamanlarını verimli geçirebilmeleri için altın değerinde öneriler;

 

Zamanı iyi planlayın!

 

GoStudent uzmanlarından Sınıf Öğretmeni Yağmur Yılmaz; Yaz tatilinin yoğun bir eğitim yılının ardından öğrencilere dinlenme, eksikliklerini tamamlama, sosyal yönlerini güçlendirme ve gönlünce eğlenme alanı açtığını, verimli, eğlenceli bir yaz tatili için öncelikle zamanı iyi planlamak gerektiğini söylüyor. Bir derse ait eksikleri bulunan öğrencilerin haftalık olarak planlayacakları 3-4 saatlik eğitim programlarıyla kısa sürede bu eksiklerini giderebilecekleri ve öğrendiklerini unutmamalarını sağlayacağının altını çiziyor.

 

Kitap kulüpleri kurun, kitap okuma saatleri düzenleyin!

 

“Tabii ki tatilin olmazsa olmaz aktivitelerinden biri de kitap okumaktır. Yeni dünyalara giriş yapmak ve hayal gücümüzü genişletmek ve yeni nesil soruları daha hızlı ve net bir şekilde anlamak için yaz tatili boyunca bolca kitap okuyun. Arkadaşlarınızla kitap kulüpleri kurulabilir, ailenizle kitap okuma saatleri düzenleyebilirsiniz. Ayrıca okunan kitaplarla ilgili eğlenceli yorumlama ve canlandırma çalışmaları yapabilirsiniz”

 

Mutlu anılar biriktirin, yeni döneme enerji depolayarak girin!

 

GoStudent uzmanlarından Kimya  Öğretmeni Şevval Gündüz; çok yoğun okul döneminden sonra öğrenciler için en önemli şeyin keyifli vakit geçirmeleri ve mutlu anılar biriktirmeleri olduğunu söylerken “hazır havalar da ısınmışken yaşadığınız ya da tatil yaptığınız şehirdeki müzelere, sergilere ve açık hava müzelerine gidebilir, tatile gittiğiniz yerlerde ya da yaşadığınız şehirde yeni arkadaşlıklar edinebilir ve bol bol sosyalleşebilirsiniz.” 

 

“Ellerimiz biraz da toprağa değsin! Bahçeye ya da balkondaki saksılara yeşillikler ya da çiçekler dikebilir ve onların büyüme süreçlerini takip edebilirsiniz. Yazın evde daha uzun süreler bulunacağınızı düşünerek odanızı düzenleyip hem ailenize yardımcı olabilir hem de kendi kişisel alanınızı istediğiniz gibi planlayabilirsiniz. Sadece odanızla kalmayıp mutfağa da el atabilirsiniz. Yeni tarifler deneyerek leziz yiyecekler hazırlayabilirsiniz.” diyor.

 

İşlem yeteneğinizi kaybetmemek için alıştırmalar yapın!

 

GoStudent uzmanlarından Matematik Öğretmeni Kübra Dirimeşe; Yaz tatili boyunca hiç matematik işlemi yapmadan geçen bir tatilin öğrencilerin matematikten uzaklaşmasını ve işlem hızlarının azalmasına sebep olacağını söylüyor. “Mevcut işlem yeteneğinizi kaybetmemek için alıştırmalar yapmak ve yaz tatili kitaplarındaki soruları çözmek bu konuda sizin gerilemenizi engelleyecektir.” “Ayrıca son yıllarda Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yayınlanan yeni nesil soruları çözmek, çözülemeyen sorular için yardım almak kaçıncı sınıfta ve hangi seviyede olursanız olun sınava yönelik daha etkili bir ilerleme kaydetmenizi sağlayacaktır. Yeni nesil sorularla ne kadar erken karşılaşırsanız sınav senenizde işiniz bir o kadar kolaylaşacak.”

 

 Bir hobi edinmesine, kendi potansiyelini keşfetmesine yardımcı olun!

 

GoStudent uzmanlarından Matematik-Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Öğretmeni Ersoy Örgen; Öğrencilerin yoğun geçen eğitim sürecinden sonra ebeveynlere öğrencilerin öncelikle bol bol dinlenmeleri gerektiğini söyleyerek, “eksik oldukları konuları da tekrar edip sorular çözmeliler. Özellikle defter tekrarları ve ardından soru çözümleri kalıcı öğrenme için çok etkili olacaktır. Haftada iki gün ders çalışıp diğer günlerde dinlenmeliler” diyor. Ayrıca “Tatilde çocuklara bir beceri edinmeleri konusunda fırsatlar yaratabilir ya da hobileri üzerine yoğunlaşmalarını sağlayabilirsiniz.  Çocukların  hobilerini yapmaları kendilerini iyi hissetmelerini sağlayacaktır.” diye belirtiyor.

 

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL