Eğitim

Hastalar “Arıcılık Eğitimi" ile hem rehabilite olacak hem de gelir elde edecek

Ege Üniversitesi Toplum Ruh Sağlığı Merkezinde (TRSM) tedavisi takip edilen ve merkeze kayıtlı olan hastalara yönelik teorik ve uygulamalı arıcılık eğitimi verilecek.

Hastalar “Arıcılık Eğitimi" ile hem rehabilite olacak hem de gelir elde edecek

Ege Üniversitesi Toplum Ruh Sağlığı Merkezinde (TRSM) tedavisi takip edilen ve merkeze kayıtlı olan hastalara yönelik teorik ve uygulamalı arıcılık eğitimi verilecek. Ege Üniversitesi Hemşirelik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ayşegül Dönmez’in yürütücülüğünü yaptığı “Toplum Ruh Sağlığı Merkezi Hastalarının Arıcılık Eğitimi ve İstihdamına Yönelik Pilot Bir Çalışma” başlıklı proje ile hastalar hem sosyalleşecek hem de maddi gelir elde edecek. Proje, TÜBİTAK 1002-A Hızlı Destek Programı kapsamında kabul gördü. Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, TÜBİTAK tarafından desteklenen projeyi gerçekleştiren ekibi tebrik ederek başarılarının devamını diledi.

Proje hakkında bilgi veren proje yürütücüsü Dekan Prof. Dr. Ayşegül Dönmez, “Bu proje kapsamında Ege Üniversitesi Toplum Ruh Sağlığı Merkezinde takip edilen ve merkeze kayıtlı olan hastalara yönelik teorik ve uygulamalı arıcılık eğitimi verilerek hastaların yaşam nitelikleri ve sosyal işlevselliklerinin artırılması amaçlanıyor.  TÜİK verilerine göre ruhsal engellilerin istihdam oranı yüzde 7,6’dır. Bu nedenle bu hastalara yönelik meslek edindirme faaliyetleri önem kazanmakta. Bu kapsamda gerçekleştirilecek proje ile Ege Üniversitesi TRSM’de kayıtlı hastalara arıcılık mesleğine yönelik teorik ve uygulamalı eğitimler verilecek. Ardından hastalar,  kampüs alanı içerisinde yer alan ve tarım faaliyetlerinin gerçekleştirildiği alanda, arıcılık faaliyetleri ilgili görevliler eşliğinde uygulama yapacak. Gerçekleştirilecek pilot çalışmanın başarılı olması durumunda, projenin bir sonraki ve nihai hedefi olan korumalı iş yerinin ilk defa bir üniversite bünyesinde kurulmasına öncülük edeceğini düşünüyoruz” dedi.

“Projenin hastalara pek çok faydası var”

Projenin hastalara pek çok olumlu etkisinin olacağını dile getiren Dekan Prof. Dr. Dönmez, “Hastaların uygun koşullarda çalışma hayatına katılmaları ile birlikte maddi gelir elde etmelerinin ötesinde toplum temelli tedavi ve rehabilitasyon süreçlerine olumlu katkı sağlanacak. Hastanın yaşam kalitesi ve topluma uyumu mümkün olduğunca artarak, nüks dönemleri ve tekrarlayan hastaneye yatışları azalacak.  Hastalar, kendilik doyumlarını ve uyum davranışlarını artırarak sosyal ilişkilerini, kişisel doyumunu, mutluluğunu ve aile ilişkilerini geliştirecek. Projemizin hastalara pek çok olumlu etkisinin olacağına inanıyoruz” diye konuştu.

Yürütücülüğünü EÜ Hemşirelik Dekanı Prof. Dr. Ayşegül Dönmez’in yaptığı proje ekibinde; EÜ Rektör Yardımcısı ve Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Banu Yücel, Toplum Ruh Sağlığı Merkez Müdürü Prof. Dr. Bülent Kayahan, Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Çiğdem Takma ve Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Anabilim Dalı öğretim elemanı Arş. Gör. Aytuğ Türk yer alıyor.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL