Gündem

İzmir’de ‘İşimiz Temiz Projesi’ Tüm Hızıyla Devam Ediyor

Millî Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Kadın Girişimciler Kurulu ve OPET’in iş birliği ile geliştirilen ‘İşimiz Temiz Projesi’ kapsamındaki hijyen eğitimleri, Halk Eğitimi Merkezleri aracılığıyla etkin şekilde yürütülüyor.

İzmir’de ‘İşimiz Temiz Projesi’ Tüm Hızıyla Devam Ediyor

Millî Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Kadın Girişimciler Kurulu ve OPET’in iş birliği ile geliştirilen ‘İşimiz Temiz Projesi’ kapsamındaki hijyen eğitimleri, Halk Eğitimi Merkezleri aracılığıyla etkin şekilde yürütülüyor. İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü; İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı İlker Erarslan ve Proje Koordinatörü Funda Ergün koordinesinde sürdürülen projeyi büyük bir hassasiyetle takip ediyor.

‘İşimiz Temiz Projesi’ ile; yiyecek – içecek, konaklama ve ulaşım sektöründeki mikro işletmelerin sahipleri ve/veya çalışanlarına temizlik ve hijyen konularında ücretsiz eğitimler vermek ve işletme ile birlikte çalışanların kapasitelerinin geliştirilmesi amaçlanıyor. Millî Eğitim Bakanlığı onaylı 3 Farklı Hijyen Programının sağlandığı ve 8 saat yüz yüze verilecek olan eğitimlerin konu başlıkları şu şekilde belirlendi; Yiyecek İçecek Sektörü için Hijyen Eğitimi Kurs Programı, Konaklama Sektörü Hijyen Eğitimi Kurs Programı ve Ulaşım Sektörü Hijyen Eğitimi Kurs Programı. Konaklama, yiyecek-içecek ve ulaşım sektörüne özel hazırlanan eğitim içeriklerinde; temel hijyen ilkelerinden kişisel ve toplumsal hijyene, sektöre özel teorik ve pratik uygulamalardan kaliteli hizmet sunmaya kadar pek çok konu başlığı yer almaktadır. Proje ile bireyler; ücretsiz hijyen eğitimi alacak, kişiye özel MEB onaylı Başarı Belgesine ve Avrupa’da geçerli Europass Sertifika ekine sahip olacak, çıraklık sınavı yerine doğrudan kalfalık sınavına girme hakkı kazanacak ve sektörde tercih edilebilirlik ve iş ararken fark yaratma gibi avantajlara sahip olacaktır. Eğitimlere; konaklama, yiyecek içecek ve ulaşım sektörleri başta olmak üzere bu alanda çalışmak isteyen ve eğitim almak isteyen herkes katılabilir. Kişiler eğitimlere en yakın halk eğitimi merkezine giderek ya da e-yaygin.meb.gov.tr üzerinden kayıt olabilir.

 

Proje dahilinde eğitimler İzmir’de etkin bir şekilde yürütülüyor

İzmir’de; Bayındır. Bayraklı, Buca, Çeşme, Çiğli, Dikili, Gaziemir, Güzelbahçe, Karabağlar, Torbalı, Bornova, Karşıyaka, Konak, Kemalpaşa, Menderes, Ödemiş, Bergama ve Menemen Halk Eğitimi Merkezleri ‘İşimiz Temiz Projesi’ kapsamında eğitimlerini veriyor.

 

Kemalpaşa Halk Eğitimi Merkezi Müdürü Cengiz Kaya; ‘İşimiz Temiz Projesi’ ile ilgili genel bir değerlendirme yaptı. Aktı, bu konuda seferberlik çağrısı yaptıklarını, başta mikro işletmeler olmak üzere hijyen normunu yükseltmek isteyen tüm işletmeleri Halk Eğitimi merkezlerine beklediklerini söyledi ve ‘İşimiz Temiz’ dedi. Konuyla ilgili görüşlerini ifade eden kursiyerler eğitimi Kemalpaşa Halk Eğitimi Merkezinin web sitesinden, sosyal medya hesaplarından duyduklarını ve projeye hem kendilerine hem de çalışanlarına faydalı olmak için başvurduklarını söyledi. Kursiyerler, bu eğitime gelmeden önce birçok konuda hata yaptıklarını bu eğitimden sonra fark ettiklerini vurguladılar.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL