Gündem

İzmirlinin temsilcileri Srebrenitsa için tek ses oldu

Başkan Soyer ve meclis üyeleri soykırımı kınadı   Srebrenitsa Soykırımı’nın 27’nci yıldönümünde İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ve gruplarını temsilen Saraybosna’ya giden Büyükşehir Belediyesi Meclis üyeleri anma töreninin ardından önemli mesajlar verdi.

İzmirlinin temsilcileri Srebrenitsa için tek ses oldu

Başkan Soyer ve meclis üyeleri soykırımı kınadı
 

Srebrenitsa Soykırımı’nın 27’nci yıldönümünde İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ve gruplarını temsilen Saraybosna’ya giden Büyükşehir Belediyesi Meclis üyeleri anma töreninin ardından önemli mesajlar verdi. Tarihin gördüğü en büyük soykırımlardan birini yaşayan Boşnak halkıyla İzmirlilerin dayanışmasını göstermeyi hedeflediklerini söyleyen Başkan Soyer ve meclis üyeleri bu suça ortak olanları bir kez daha kınadı.

Dünyanın gözü önünde 8 binin üzerinde sivilin katledildiği Srebrenitsa Soykırımı’nın 27’nci yıldönümü için Bosna-Hersek’e giden İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Potoçari Anıt Mezarlığı’ndaki anmanın ardından barış mesajları verdi. Srebrenitsa Soykırımı’nı bir kere daha lanetleyen Başkan Tunç Soyer, “Burada en çok utanç hissediyor insan. Bir yandan bu büyük acıyı hissediyorsunuz, bir yandan da büyük direnişi görüyorsunuz” diye konuştu.

Başkan Soyer, “Srebrenitsa, gerçekten insanlık için bir utanç abidesi. İnsanın unutmaması gereken bir büyük soykırım, bir büyük katliam. 20’nci yüzyılda 8 bin 372 kişinin öldürüldüğü bir soykırım. İnsanlık bu utançla yaşayacak ama önemli olan bunun unutulmaması ve hatırlanması. Çünkü bir daha bu acıların yaşanmaması için bu acının ne kadar derin olduğunu ne kadar büyük olduğunu hatırlatmamız gerek. Faşizmin en çirkin, en vahşi yüzünü Srebrenitsa’da gördük. Üstelik 1995 yılında, Avrupa’nın göbeğinde. Ne acıdır ki bütün dünya, bütün insanlık seyirci kaldı. Diliyorum, bu acılar bir daha yaşanmaz. Bir daha böyle bir insanlık utancıyla karşılaşmayız. Diliyoruz ki, insanlık var oldukça barışın önemini, barışın kıymetini asla unutmaz” dedi.

7 kişilik meclis heyetinden Srebrenitsa mesajları
Anma programına meclisteki gruplarını temsilen Cumhuriyet Halk Partili Nilay Kökkılınç, Atilla Baysak, Taner Kazanoğlu, İYİ Partili Sedat Sarı, AK Partili Ertuğrul Akgün, Fikret Mısırlı ve Deva Partili Nezih Özuyar olmak üzere 7 kişilik meclis heyeti katıldı. Meclis üyeleri duygularını şu ifadelerle paylaştı:

Cumhuriyet Halk Parti Meclis Üyesi ve Grup Sözcüsü Nilay Kökkılınç: “Kurban Bayramı’nda bu sene 27’nci yılını gördüğümüz Srebrenitsa katliamının anma törenlerinde Boşnak kardeşlerimizin acılarını paylaştık. Dünya barışı için çok güzel mesajlar verildi. Bu mesajların ilgili yerlere gitmesini diliyorum. Tüm ülkelerin alması gereken payları almasını diliyorum. Annelerin, yetimlerin gözyaşlarıyla bir soykırım yaşandı. Biz her sene Türkiye’de anma törelerine katılıyoruz ama buraya gelerek yerinde görmek bambaşka bir şeydi.”

AK Parti Meclis Üyesi Fikret Mısırlı: “Bu katliamı dışardan izlemek başka ama burada gerçeklerle yüzleşince, ne kadar büyük bir katliam olduğunu üzülerek seyrettik. Bundan sonra isteriz ki hiçbir ülkede böyle bir katliam yaşanmasın. Ancak bunların buradaki üzüntülerin yanı sıra hala failleriyle ilgili olarak uluslararası herhangi bir müdahalenin yapılmaması ve hak ettikleri cezaları almamış olmalarına büyük üzüntü duyuyoruz. İzmir Büyükşehir Belediyesi grubu olarak meclis üyelerimizle buradayız. Biz bu katliamı burada bütün arkadaşlarla lanetliyoruz.”

İYİ Parti Meclis Üyesi Sedat Sarı: “İnsanlık tarihinin acılarından bir tanesi burada yaşanmış. 27 yıl geçti ama acısı hiç dinmedi; dinmesin de. Eğer bu acılar dindirilip unutulsaydı bu acılar tekrarlanırdı. Tekrarlanmaması adına unutturulmaması lazım. Ne acıdır ki 27 yıl geçmiş, DNA testleriyle isimleri belli olanların cenazesini defnettik. Bizler uzakta dinliyoruz, anlamaya çalışıyoruz ama bugün İzmir’i temsilen, insanlığı temsilen buradayız. Burada bugüne kadar görme imkanımız olmayan şeyleri de görme imkanı bulduk. Temenni ediyoruz ki bu acılar bir daha yaşanmasın. Bizler de böyle acılar yaşanmasın diye bütün gayretimizle çalışacağız.”

Deva Partisi Meclis Üyesi Nezih Özuyar: “27 yıl önce yaşanan insanlık suçuna biz bugün şahitlik ettik. Bulunduğumuz yerde 8 bin 732 insan vahşi bir şekilde katledilmiş. O dönem bu insanlık suçunu yapanları, Birleşmiş Milletler adına burada olup da görevini yapmayanları lanetliyorum. Böyle acılar yaşanmasın. Bu acıları tarif etmek çok zor.”

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL