Kültür Sanat

Kastamonulu çocuklar 23 Nisan’ı Eti Çocuk Tiyatrosu’nun “Mutluluk Denince Akla” oyunuyla kutladı

22 yıldır Türkiye’nin her köşesini defalarca dolaşarak çocukları ücretsiz olarak tiyatroyla buluşturan Eti Çocuk Tiyatrosu, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda geçtiğimiz yıl Kastamonu’da yaşanan sel felaketinden en fazla etkilenen bölgelerden Bozkurt ilçesindeki çocuklar için perdelerini açtı.

Kastamonulu çocuklar 23 Nisan’ı Eti Çocuk Tiyatrosu’nun “Mutluluk Denince Akla” oyunuyla kutladı

22 yıldır Türkiye’nin her köşesini defalarca dolaşarak çocukları ücretsiz olarak tiyatroyla buluşturan Eti Çocuk Tiyatrosu, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda geçtiğimiz yıl Kastamonu’da yaşanan sel felaketinden en fazla etkilenen bölgelerden Bozkurt ilçesindeki çocuklar için perdelerini açtı. 

 

Türkiye’nin en uzun soluklu sosyal sorumluluk projelerinden biri olan Eti Çocuk Tiyatrosu, 22. yılında çocukların kişisel, sosyal ve kültürel gelişimlerine katkı sağlamaya devam ediyor. Bugüne kadar yurt içinde ve yurt dışında 3 milyona yakın çocuğa fırsat eşitliği içinde tiyatro izleme imkanı sunan Eti Çocuk Tiyatrosu, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda geçtiğimiz yıl Kastamonu’da yaşanan sel felaketinden en fazla etkilenen bölgelerden Bozkurt ilçesindeki çocuklarla buluştu. 

 

Bozkurt Kaymakamlığı’nın gösteri salonunda ücretsiz olarak sahnelenecek Mutluluk Denince Akla oyunu, paylaşmak, yardımlaşmak, çevreyi ve doğayı korumak, hayvan sevgisi, empati, hoşgörü, adil olmak ve hayal etmenin gücü gibi konular üzerine kurulu öyküsüyle, mutluluğa ulaşmak için gereken temel bilgi ve değerleri çocuklara eğitici ve eğlenceli bir şekilde aktarıyor. 

 

Sosyal sorumluluk projeleriyle gelişime ihtiyaç duyulan toplumsal ve çevresel konularda Türkiye’ye hizmet etmeyi öncelikli görevleri arasında gördüklerini ifade eden Eti İcra Kurulu Başkanı Hakan Polatoğlu, “Bundan 22 yıl önce her kesimden çocuğumuza fırsat eşitliği içinde ücretsiz tiyatro deneyimi yaşatmak hedefiyle hayata geçirdiğimiz tiyatromuz, bugüne kadar Türkiye’nin 81 ilini birçok kez dolaştı. Eti Çocuk Tiyatrosu’yla yıllar önce tanışan çocuklarımızın şimdi kendi çocuklarıyla tiyatromuza geldiğini ve bu mutluluğu nesilden nesile aktardığımızı görmek bizim için çok kıymetli ve aynı zamanda yeni projelerimiz için de ilham verici. Daha uzun yıllar sürdürmeyi hedeflediğimiz Eti Çocuk Tiyatrosu ile nesilden nesile tüm çocuklarımızın kültürel gelişimlerine katkı sağlamaya devam edeceğiz. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda ‘Mutluluk Denince Akla’ oyununu Kastamonulu çocuklarımız ile buluşturmuş olmaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Bu vesileyle tüm çocuklarımızın bayramını kutluyorum” dedi.

 

Eti Çocuk Tiyatrosu, Kastamonu’daki gösteriminin ardından turne programına devam edecek. 2022 sezonunda toplam 140 kez perde açarak yaklaşık 70.000 seyirciye ulaşmayı ve çocukları tiyatronun büyülü dünyasıyla buluşturmayı hedefleyen Eti Çocuk Tiyatrosu’nun turne programına etietieti adresinden ve Eti Çocuk Tiyatrosu’nun sosyal medya hesaplarından ulaşmak mümkün. 

 

 

 

Tiyatro İzlemeyen Çocuk Kalmasın!

 

Şimdiye kadar, yüz binlercesi hayatlarında ilk kez olmak üzere, yaklaşık 3 milyon seyircinin tiyatro ile ücretsiz buluşmasını sağlamış olan ve daha uzun yıllar yolculuğuna devam etmeyi hedefleyen Eti Çocuk Tiyatrosu, Türkiye'nin en önemli, geniş kapsamlı ve devamlılığı olan sosyal sorumluluk projelerinden biri olma özelliğine sahip bulunuyor.

 

Her sezon ilk kez tiyatroya gidecek on binlerce çocuğa, hayatlarında yepyeni pencereler açan ve tiyatro ile tanışma imkânı sağlayan Eti Çocuk Tiyatrosu, bugüne kadar yurtiçinde ve yurtdışında onlarca şehirde perdelerini açtı. Bu yıl 22. sezonunu kutlayan Eti Çocuk Tiyatrosu, şimdiye kadar “Bisküvi Adam”, “Kakaolu Olsun”, “Alaaddin’in Sihirli Lambası”, “Alice Harikalar Diyarında”, “Pinokyo”, “Çizmeli Kedi”, “Kral Çıplak”, “Kırmızı Başlıklı Kız” ve "Heidi" olmak üzere 9 farklı oyun sahneledi.

 

“Mutluluk Denince Akla” Oyununun Hikâyesi

 

Hikâyenin tamamı Özgür’ün rüyasında geçer. Özgür, arkadaşları Deniz, Kerem ve Caner ile gidecekleri piknik için parktaki bankta onları beklerken uyuyakalır. Rüyasında karşısına farklı bir kıyafet içinde, elinde çeşit çeşit eski saatlerle dolu çantası olan "Mutlu Zaman Perisi" çıkar. Mutlu Zaman Perisi, Özgür'e sihirli bir saat hediye eder. Özgür, arkadaşlarıyla birlikte, farklı maceralar yaşayarak mutluluk için gerekli olan birçok temel değeri keşfeder. Mutlu Zaman Perisi de hayatın içinden farklı karakterlere bürünerek Özgür ve arkadaşlarının mutluluk değerlerini keşif yolculuklarında yardım eder.

 

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL