Gündem

Konak Belediyesi'nde veri kaybına karşı yedekli önlem

Konak Belediyesi Bilgi İşlem Müdürlüğü tarafından olası afet ve felaketlere karşı belediyenin tüm verilerini yedekli tutmak için ikinci bir sistem odasını içeren Afet Veri Kurtarma Merkezi oluşturuldu.

Konak Belediyesi'nde veri kaybına karşı yedekli önlem

Konak Belediyesi Bilgi İşlem Müdürlüğü tarafından olası afet ve felaketlere karşı belediyenin tüm verilerini yedekli tutmak için ikinci bir sistem odasını içeren Afet Veri Kurtarma Merkezi oluşturuldu. Geçmişte Basmane’de karşılıklı iki hizmet binasında bulunan yedekli sistem, 2020 yılında yaşanan İzmir depreminin ardından binanın birinin yıkılmasıyla tek sisteme düşmüştü. Gün içerisinde yapılan tüm işlemlerin kaydedilmesini sağlayan veri depolama sisteminin güvenliğini sağlamak adına oluşturulan Afet Veri Kurtarma Merkezi, Kültürpark Fuar Evlendirme Dairesi binasında kuruldu.

 

Afet durumunda 24 saat içinde hizmete hazır

Deprem, yangın gibi herhangi bir afet veya felaket durumunda Basmane’deki ana hizmet binasındaki veri depolama sisteminin zarar görmesi halinde Afet Veri Kurtarma Merkezi sayesinde belediyenin tüm verileri korunmuş olacak. En yüksek verimin alınabilmesi için güçlü bir altyapıyla oluşturulan sistem, 10 Gigabit hızında veri transferi sağlayarak son bir dakika içinde kaydedilmiş dosyaları bile kurtarabilecek. Bu sayede bir sunucu kullanılamaz hale gelse bile diğer sunucudaki verilerin korunmasıyla, afet durumunda 24 saat içinde Konak Belediyesi veri sistemi online işlemler dahil olmak üzere yeniden kullanılabilir hale gelecek.

 

İlçe belediyelerinde bir ilk

Günümüzde bilişim sistemlerinin oldukça kritik görevleri yerine getirdiğini belirten Konak Belediye Başkanı Nilüfer Çınarlı Mutlu, “Yakın zamanda yaşadığımız Kahramanmaraş depremlerinde de görüldüğü üzere, afetlerde bilişim sistemleri ve buna bağlı olarak iş süreçleri saatler, günler ve haftalar boyunca durabilmektedir. Sistemin bu şekilde etkilenmesi geniş kitleleri mağdur edebilmektedir. Konak Belediyesi Bilgi İşlem Müdürlüğümüz tarafından hayata geçirilen ve İzmir ilçe belediyelerinde bir ilk olma özelliği taşıyan Afet Veri Kurtarma Merkezimiz mevcut sistemimizin birebir anlık yedeğinin tutulmasını sağlayacak, Basmane merkez binamızda yaşanabilecek herhangi bir afet durumunda devreye girerek sistemlerimiz çalışmaya devam edecektir” ifadelerini kullandı.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL