Gündem

Rus Nükleer Santralleri 1 Yılda Yaklaşık 100 Milyon Ton Sera Gazı Salınımını Engelledi

Elde edilen son verilere göre, Rusya Devlet Nükleer Enerji Kuruluşu Rosatom’un elektrik enerjisi bölümü Roseneroatom bünyesinde Rusya’da faaliyet gösteren 11 nükleer santrale ait güç üniteleri, 2023 yılı başından bu yana 206 milyar kWh’i aşkın elektrik üretti.

Rus Nükleer Santralleri 1 Yılda Yaklaşık 100 Milyon Ton Sera Gazı Salınımını Engelledi

Elde edilen son verilere göre, Rusya Devlet Nükleer Enerji Kuruluşu Rosatom’un elektrik enerjisi bölümü Roseneroatom bünyesinde Rusya’da faaliyet gösteren 11 nükleer santrale ait güç üniteleri, 2023 yılı başından bu yana 206 milyar kWh’i aşkın elektrik üretti. Bu rakamla Rusya Federal Anti-Tekel Servisi’nin 2023 hedefleri yüzde 2 oranında aşılmış oldu. 

Üretilen bu elektrik miktarı, yaklaşık 100 milyon tonluk sera gazı salınımını da engelledi.  Bu oran, Moskova’nın iki yıllık karbondioksit salınımına eşit.

Rusya’da elektrik kurulu kapasite kullanım oranı %83,3. Ülkede faaliyet nükleer santraller ise ülkedeki toplam elektrik üretiminin yaklaşık %20’sini karşılıyor.

Rusya’nın en büyük düşük karbonlu elektrik üreticisi olan Rosatom, 80 yıla yakın tecrübesiyle nükleer teknolojiler alanında dünyanın en büyük şirketleri arasında yer alıyor. Bu yıl, derecelendirme kuruluşu Expert RA JSC, Rosatom’a sürdürülebilirlik ilkelerine uygunluğu dolayısıyla “yüksek düzeyde uyuma” karşılık gelen bir ESG-II (b) derecesi verdi. Rusya’da çevre sorunlarının ele alınması ve sürdürülebilirlik hedeflerine ulaşma ulusal hedeflerden biri olmaya devam ediyor. 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL