Kültür Sanat

Seferihisar Kaleiçi söyleşileri başladı;

Seferihisar Belediyesi tarafından düzenlenen ve ‘’Türkiye 2.

Seferihisar Kaleiçi söyleşileri başladı;
Seferihisar Belediyesi tarafından düzenlenen ve ‘’Türkiye 2. Yüzyıla Hazır mı’’ konu başlığıyla yaz sezonu boyunca devam edecek söyleşilerin ilki 15 ve 16 Temmuz günlerinde gerçekleşti. 
 
 
15 Temmuz Cuma Günü gerçekleşen ve KRT TV ekranlarında canlı yayınlanan söyleşiye Zafer Arapkirli, Elfin Tataroğlu ve Mustafa Hoş konuk oldu.  Konuklar “İlk yüzyılda basın özgürlüğü” konusunu tartıştılar.
 
 
Moderatörlüğünü Çiğdem Akdemir’in yaptığı ilk yüzyılda adalet ve demokrasi başlığı ile gerçekleşen ikinci gün söyleşisinde gazeteciler Barış Pehlivan ve Barış Terkoğlu Türkiye’de adalet ve demokrasinin içinden geçtiği dönemi anlattılar. Dinleyici olarak katılan CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Tuncay Özkan da sahneye davet edilmesi üzerine adalet ve basın özgürlüğüne ilişkin kısa bir konuşma gerçekleştirdi. 
 
 
Sığacık Kaleiçi’nde gerçekleşen söyleşilere CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Tuncay Özkan, CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel, Seferihisar Belediye Başkanı İsmail Yetişkin, CHP Seferihisar İlçe Başkanı Senem Gürer Solak, Seferihisar Gazeteciler Derneği Başkanı Mustafa Karabulut ve çok sayıda vatandaş katıldı.
 
 
“AMACIMIZ BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ MESAJI VERMEK”
 
 
Seferihisar Belediye Başkanı İsmail Yetişkin yaptığı konuşmada basın özgürlüğü mesajı vermek istediklerini belirterek: “Türkiye 2. Yüzyıla Hazır Mı? başlıklı söyleşi serisini gerçekleştirdiğimiz için çok mutluyuz. Bu seriye Basın Özgürlüğü ile başlayıp adalet ve demokrasi ile devam ederek, demokratik bir Türkiye için basın özgürlüğünün belki de birinci koşul olduğu mesajını vermek istiyoruz” dedi.
 
“GAZETECİLİK MESLEK ONURU AYAKLAR ALTINA ALINDI”
 
Gazetecilik mesleğinin korku ve baskı ile yıldırılmaya çalışıldığını belirten Başkan Yetişkin: “Gerçeklerin ve doğruların yüksek sesle söylenemediği, yalanın gerçekmiş gibi yaşandığı bir ülkede demokrasiden ya da herhangi bir demokratik değerden bahsedebilir miyiz? Hayır  tabii ki bahsedemeyiz. Bugün hala gerçeklerin peşindeysek, hala hayır! Size inanmıyoruz diyorsak bu hem Türkiye basınının sağlam bir gelenek üzerine kurulmasından hem de ne olursa olsun vazgeçmeyen onurlu gazetecilerimiz sayesindedir. Gazeteciliğin meslek onuru ayaklar altına alınmaya, her gün korku ve baskı ile yıldırılmaya çalışılsa da onurlu gazeteciler biliyor. Bu halkın gerçekleri hak ettiğini, onların gideceğini ve demokratik bir Türkiye için özgür basının hala dimdik ayakta olacağını biliyorlar” dedi.
 
 
“SEFERİHİSAR’A HASAN TAHSİN GAZETECİLER PARKI’NI AÇACAĞIZ”
 
Hasan Tahsin Gazeteciler Parkı’nı açacaklarını belirten Başkan İsmail Yetişkin: “Sevgili dostlar siz Hasan Tahsin’in meslektaşları, biz de hemşerileriyiz. Tıpkı Hasan Tahsin’in kurtuluş mücadelesini başlattığı gibi siz de ülkemizin karanlıktan aydınlığa çıkması için çok mücadele ettiniz ve etmeye de devam ediyorsunuz. Bunun için çok da bedeller ödediniz. Gün geldi işinizi, özgürlüğünüzü, sağlığınızı kaybettiniz… Ama inandığınızı yazmaktan, söylemekten, yaşamaktan vazgeçmediniz. Hasan Tahsin şehadetinin 100. yılında bile hala hepimizin yüreğinde. İstedik ki sizden bir hatırayı gelecek nesillere taşıyalım. Bu nedenle önümüzdeki süreçte Seferihisar’da yapmak istediğimiz Hasan Tahsin Gazeteciler Parkı’nda sizleri de ölümsüzleştirmek istedik. Şimdi arkadaşlarım sizlerden el izlerinizi alacak. Biz de bu izleri gururla parkımızda sergileyeceğiz” dedi.
 
‘’DEMOKRASİ SEFERBERLİĞİ BİZİ BEKLİYOR’’
 
Söyleşilerin ve katılımın kendileri için çok önemli olduğunu dile getiren Başkan Yetişkin; ‘’ Kale içi söyleşilerimiz 12 Ağustos’a kadar adalet ve demokrasi, ekonomi, ifade ve inanç özgürlüğü, kültür sanat ve mizah, edebiyat, göç politikaları ve tarım temaları ile devam edecek. Türkiye’nin 2. Yüzyılına girerken bir seferberlik bizi bekliyor. Bunun adı Demokrasi Seferberliği. Bu söyleşiler ile Seferihisar için ilk ateşi yaktık. Bu sebeple tüm halkımızın sahiplenmesi ve katılması çok önemli. Herkesi 12 Ağustos’a kadar Cuma ve cumartesi günleri söyleşilerimize bekliyorum” dedi.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL