Sağlık

Tatil aylarında çocuğunuz IQ’sunu yazarak geliştirsin!

Türkiye’deki ilk ve orta dereceli bir okulda hizmet veren ilk Yazma Becerileri Merkezi’ne ev sahipliği yapan Hisar Okulları öğrencileri Columbia Üniversitesi Öğrenci Basın Girişimi işbirliği ile iki kitap yayınladı…   Uzmanlarca yapılan bilimsel araştırmalar çocukluk çağında yazı becerileri geliştirilen çocukların IQ değerlerinin de yükseldiğine işaret ediyor.

Tatil aylarında çocuğunuz IQ’sunu yazarak geliştirsin!

Türkiye’deki ilk ve orta dereceli bir okulda hizmet veren ilk Yazma Becerileri Merkezi’ne ev sahipliği yapan Hisar Okulları öğrencileri Columbia Üniversitesi Öğrenci Basın Girişimi işbirliği ile iki kitap yayınladı…

 

Uzmanlarca yapılan bilimsel araştırmalar çocukluk çağında yazı becerileri geliştirilen çocukların IQ değerlerinin de yükseldiğine işaret ediyor.

 

Araştırmalar; mektupları, notları, makaleleri, şiirleri ya da günlüğümüze yazdığımız metinleri elle yazmanın da beyin faaliyetlerin iyi gelen tarafları olduğunu gösteriyor.   Bugünün dijital gerçeklikleri olan klavyeyle yazı yazmak, ekran başında vakit geçirmek ve internette gezinmek, çocukların ve gençlerin günlük hayatlarında fazlasıyla geniş bir yer kaplıyor.

 

Oysa ki yazı yazmak daha fazla motor becerisi ve beynin etrafındaki “okuma devresi” denilen halkalar topluluğunu kullanmayı gerektiriyor. Böylece beyinde, klavye kullanmaya oranla çok daha fazla kısmın etkinleşmesini sağlıyor. Hesaplama yaparken ve sanatsal düşünürken beyninn farklı taraflarını kullanırken yazı yazmak, özellikle de bitişik el yazısı kullanmak, özündeki sanatsallığı sayesinde beynin iki tarafını da uyarıyor. Türkiye’deki ilk ve orta dereceli bir okulda hizmet veren ilk Yazma Becerileri Merkezi’ne ev sahipliği yapan Hisar Okulları öğrencileri de bu bilgilerden yola çıkarak yazı konusunda önemli çalışmalar yapıyorlar. Öğrenciler 2022/2023 öğretim yılında Columbia Üniversitesi Öğrenci Basın Girişimi işbirliği ile iki kitap yayınladı.

 

Hisar Okulları Lise Öğrencileri S.T.E.A.M Punks’ı Gururla Sunar!

Dünü, bugünü ve geleceği irdeleyen daha iyi ve daha sorumlu bir nesil yaratmak amacıyla Türkiye’de bir ilke imza atan Hisar Okulları Yazma Becerileri Merkezi ve Columbia Üniversitesi Öğrenci Basın Girişimi işbirliği ile 60’dan fazla lise öğrencisinin bilim, teknoloji, mühendislik, sanat ve matematik alanlarında disiplinler arası bir bakış açısıyla hazırladıkları STEAM alanında orijinal yazı, röportaj, deneme ve görsel sanat çalışmalarından oluşan Steam Punks kitabı yayınlandı.

 

Gündelik hayattaki Gastronomi, Hukuk, Medya, Pazarlama, Ekonomi, Politika, Tasarım, Mimarlık ve Edebiyat gibi farklı alanların yapay zeka ve STEM kavramları ile ilişkilerini öğrenmek amacıyla yola çıkan öğrenciler, öğretmenlerinin mentorluğunda röportajlar, araştırma makaleleri ve sanat eserlerinden oluşan bir çalışma ortaya koydular. Sanat öğrencileri yeni "biyo-sanat" türü ile deneyler yaptı, matematik öğrencileri doğada matematiksel dizilerin ortaya çıkışı üzerine keşif denemelerini kaleme aldı ve fen öğrencileri beyin-makine arayüzlerini ve evrenin ısı ölümünü ele aldılar.

 

Öğrencilerin bireysel gelişimleri kadar takım oyuncusu olmaları da önemli

Öğrencilere bu süreçte liderlikten çok mentorluk yapan Hisar Okulları Yazma Becerileri Merkezi öğretmenleri, bilimi doğruları ile sorgulayarak, merak ederek, cevap arayarak hareket etme alışkanlığı kazandırmanın yanı sıra, öğrencilerin hem bireysel gelişimlerini hem de bir takım içinde ortak amaçlarla çalışabilir olmalarını amaçlıyor.

 

4. Sınıf Öğrencilerinden “Sevgi” Üzerine İngilizce Şiir Kitabı

Hisar İlkokulu öğrencilerinin yazma becerilerini geliştirmeye yönelik çalışmalar yapan Yazma Becerileri Merkezi, Columbia Üniversitesi (CPET) ve Student Press Initiative ile işbirliği yaparak, 110 öğrenciden oluşan tüm 4. Sınıf öğrencilerinin yazdıkları İngilizce şiirlerden oluşan “From the Heart” kitabı yayınlandı. Kitabın kapak tasarımında yer alan kalpler Hisar İlkokulu 4. Sınıf öğrencilerinin kendi tasarımlarından oluşuyor.  Hisar Okulları, şiirleri yazan 110 dördüncü sınıf öğrencileriyle kendi yazdıkları şiirlerden oluşan kitabı paylaşırken, örnek teşkil etmesi ve özendirici olması açısından 3. Sınıf öğrencilerine de hediye etti.

 

Yazı yazma becerisi eğitim programının ayrılmaz bir parçası olmalı

Hisar Okulları Yazma Becerileri Merkezi Koordinatörü Jeffrey Gibbs: “Yazma becerisi çok önemlidir ve eğitim programlarının ayrılmaz bir parçası olmalıdır. Hisar Yazma Becerileri Merkezi’nde her öğrencinin içindeki ateşi başlatmayı ve onlara kendi alevlerini tavlamayı öğreterek kendi kelimelerinin gücünü keşfetmelerini sağlamayı ümit ediyoruz”.

 

Yazma becerileri çocukların IQ’sunu olumlu etkilerken; yaratıcılığını arttırıyor ve düşüncelerini aktarma yeteneğini geliştiriyor.Çocukları 5 adımda yazı yazmaya özendirmek için:

  1. Türkçe veya yabancı dilde günlük tutmaları için onları destekleyin. Kendi dilinde günlük tutmak ifadeyi ve gözlem gücünü geliştirirken, farklı bir dilde yazı yazmak kelime hazinesini zenginleştirir ve dilbilgisi kurallarının daha kolay öğrenilmesini sağlar.
  2. İyi yazmanın ön koşullarından biri çok okumaktır. Çocukların yerli ve yabancı yazarlardan, nitelikli eserler okumasını sağlayın. Birlikte kütüphane ziyareti yapın ve yaz döneminde her hafta ödünç kitap almasını sağlayın.
  3. Uzaktaki aile büyüklerine bayram kartı, mektup yazmaları için onları yüreklendirin. Bu çalışmalar sadece ifade becerilerini değil, el yazılarını da güzelleştirecektir.
  4. Akranları ile oyun oynarken kendi oyunlarını yazıp sahnelemeleri için onları destekleyin. Oyun yazma becerisi sayesinde çocuklar küçük yaştan itibaren hayal güçlerini daha iyi kullanabilir, gerçekle hayal ürününü daha rahat ayırmayı öğrenebilirler.
  5. Yaşlarına uygun öykü, şiir, edebiyat yarışmalarına katılmaları için öğretmenleri ile işbirliği yapın. Pek çok ünlü şair ve yazar çocukluk yaşlarından itibaren edebiyatla bu yöntemle tanışmışlardır.  

 

Hisar Okulları’nın eğitim modeli bilim, mühendislik, sanat ve tasarım alanlarını kapsıyor

Hisar Okulları kurulduğu ilk günden bu yana, dünya ile rekabet edebilen öğrenciler yetiştirmek üzere; bilim, mühendislik, sanat, tasarım gibi farklı alanların ilişkilendirildiği bir eğitim modeli ve akademik program sunuyor. Okul; en küçük yaşlarından başlayarak, her düzeydeki öğrenciler için ilgi alanları doğrultusunda deney ve gözlem odaklı bilgi ve beceri edinme fırsatları yaratıyor. Bu becerilerle donanmış öğrenciler yaşam yolculuklarına, sorun belirleme, çözüm üretme ve bu çözümleri sebatla uygulamaya koyma tecrübesiyle başlıyorlar. 1085 mezunu ve 1515 öğrencisiyle Hisarlılar ülkemize, dünyaya ve insanlığa faydalı olmak için düşünüyor ve çalışıyor.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL