Ekonomi

Tatilinizi İyi Geçirmek İçin Önce Planınızı Yapın

Önümüzde 9 günlük uzun bir tatil var.

Tatilinizi İyi Geçirmek İçin Önce Planınızı Yapın

Önümüzde 9 günlük uzun bir tatil var. Bu tatili keyifle geçirmenin, dinlenip yeni şeyler keşfetmenin ilk adımı iyi bir plan yapmaktan geçiyor. DoktorTakvimi.com uzmanlarından Psk. Hakan Kepen, doğru bir tatil planı yapmanın ipuçlarını paylaşıyor.

 

İnsanların hayatında çalışmak, geçimini sağlamak ve bir şeyler ortaya koymak ne kadar önemli ise de bunları istikrarlı bir şekilde yapabilecek enerji ve motivasyonuna sahip olmak da bir o kadar önemli. Haftalık izinler kişinin haftalık enerji toplamasını ve dinlenmesini sağlıyor. Resmi tatiller ve yıllık izinler ise kişinin daha uzun soluklu dinlenmesine ve zihnini boşaltmasına yardımcı oluyor. Bu yıl Kurban Bayramı tatili ile 15 Temmuz Demokrasi Ve Milli Birlik Günü’nün birleştirilmesiyle 9 günlük uzun bir tatil bizi bekliyor. DoktorTakvimi.com uzmanlarından Psk. Hakan Kepen, tatilden keyif alabilmek, yeni şeyler keşfetmek ve dinlenmek için iyi bir tatil planı yapmak gerektiğinin altını çiziyor. 

 

Nasıl bir tatilin sizi mutlu edeceğini belirleyin

Tatil planını yapmadan önce kişinin maddi durumuna göre gidebileceği en güzel yerlerin listesini çıkarmasının ilk adımı olduğunu söyleyen Psk. Kepen, “Tatil denildiğinde genel olarak kişinin aklına güzel bir otel, daha güzel ilçeler veya lüks yerler gelebiliyor. Burada kişinin düşüncesi ‘Hiçbir şey ile uğraşmayayım. Yemek düzenim belli olsun. Çocuklar su parkında güzel vakit geçirsin. Bende çok fazla bir şey düşünmeden tatilimi yapayım’ tarzında olabiliyor. Çoğu zaman etkili bir tatil planı ve dinlenmek için bolca zaman anlamına geliyor. Fakat her zaman en güzel otel insana en keyifli anları yaşatacak diye bir durum söz konusu olmuyor. Kişi doğayı merak eden, kendini daha rahat hissedebileceği, tarihi yerleri keşfetmeyi seven biri ise lüks bir otel onu mutlu etmeyebiliyor. Bu nedenle kişinin öncelikle hangi ortamdan zevk alabileceği keşfetmesi ve bu doğrultuda kendisini ve beklentileri tanıması gerekiyor” diyor. İşte tam da bu nedenle tatil planı yapmadan önce kendimize  “Nasıl bir tatil bana iyi gelir? Nerelere gidersem daha çok keyif alırım? Hangi tatil planı beni daha mutlu hissettirir?” sorularını sormamız gerektiğini belirten DoktorTakvimi.com uzmanlarından Psk. Hakan Kepen, eğer bunu yaparsak tatile kendimizi önemseyerek başlayacağımızın altını çiziyor. 

 

Rutininizin dışına çıkmamaya çalışın

Tatilde yapılan en büyük hatalardan birinin günlük yaşamdaki alışkanlıklarımızı bir kenara bırakmak olduğunu anlatan Psk. Kepen, tatilde uyku düzeni, yemek saati, yapıyorsak egzersiz alışkanlıklarımızın dışına çıkarsak geri dönmenin zor olacağına dikkat çekiyor. “Tatilde düzeninizi bozarsanız tatil dönüşü kendinizi kötü, yorgun, depresif hissedebilirsiniz” diyen Psk. Kepen, bu yüzden günlük yaşamımızdaki alışkanlık ve ritüellerimizi tatilde de sürdürmemizi, düzenimizin dışına çok fazla çıkmamamızı öneriyor. 

 

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL