Gündem

‘Türkiye’de İfade Özgürlüğü’ Masaya Yatırıldı

İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Dilek Gappi,  Cumhuriyet Halk Partisi İzmir Milletvekili Atila Sertel ve Gazeteci Sedef Kabaş'ın yer aldığı söyleşide dayanışma ve mücadele vurgusu yapıldı     Karşıyaka Belediyesi tarafından ‘Türkiye’de İfade Özgürlüğü’ söyleşisi düzenlendi.

‘Türkiye’de İfade Özgürlüğü’ Masaya Yatırıldı
İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Dilek Gappi,  Cumhuriyet Halk Partisi İzmir Milletvekili Atila Sertel ve Gazeteci Sedef Kabaş'ın yer aldığı söyleşide dayanışma ve mücadele vurgusu yapıldı
 
 
Karşıyaka Belediyesi tarafından ‘Türkiye’de İfade Özgürlüğü’ söyleşisi düzenlendi. Karşıyaka Zübeyde Hanım Nikah Sarayı’nda yapılan söyleşi, İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Dilek Gappi'nin moderatörlüğünde gerçekleşti. Etkinliğin açılış konuşmasını yapan Karşıyaka Belediye Başkanı Cemil Tugay ifade özgürlüğüne vurgu yaptı. İGC Başkanı Dilek Gappi, moderatörlüğünü yaptığı etkinlikte basın ve ifade özgürlüğü konusunda sayısal veriler paylaştı.
 
 
KABUL EDİLEMEZ
 
Türkiye’nin basın özgürlüğü karnesini izleyicilerle paylaşan İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Dilek Gappi şu verileri aktardı:
 
“2021 Dünya Basın Özgürlüğü Endeksi’nde 180 ülke arasında 153’üncü sıradayız. Uluslararası Hukukun Üstünlüğü Endeksi’nde 139 ülke arasında 117’nci sıradayız. Dünya’da cezaevinde en fazla gazetecinin olduğu ülkeler sıralamasında gazeteci sayımız 37’den 17’ye düşse de 6’ncı sıradayız. İnternette Özgürlük Raporu’nda ‘Özgür Olmayan Ülkeler’ arasında yer alıyoruz.” İGC Başkanı Gappi, konuşmasında “Bu durum, demokrasiyle yönetilen hiçbir ülkede kabul edilemez” diyerek basın ve ifade özgürlüğüne dikkat çekti.
 
 
ALIŞTIRMAYA ÇALIŞIYORLAR
 
Etkinlikte konuşma yapan Sedef Kabaş, ifade özgürlüğüne yapılan engelleme ve baskılara dikkat çekerek “Alıştırmaya çalışıyorlar” dedi. Toplumdaki baskının yaşamın her alanına etki ettiğini vurgulayan Kabaş, “Baskının en vahim örneğini basın üzerinde görüyoruz” diyerek sözlerine devam etti. “Medyanın yüzde 95’i saray güdümlü medya haline geldi” diyen Sedef Kabaş, baskılara karşı mücadelenin önemini vurgulayarak şöyle konuştu: “Bu durum kanıksandığı andan itibaren demokrasi savaşını kaybettik demektir. Asla alışmayacağız.”
 
Gazetecilerin halkın haber alma hakkı için çalıştığına dikkat çeken Kabaş, “Bu tek başına basın özgürlüğü değil, sizin özgürlüğünüz. Her şeyi sizin adınıza yapıyoruz. Özgürlüğünüze sahip çıkın” dedi.
 
 
BÖYLE BİR DÖNEM YAŞANMADI
 

Söyleşide yer alan CHP İzmir Milletvekili TGF Onursal Başkanı Atila Sertel, basın sektörünün yaşadığı sorunlara dikkat çekti. Basın sektöründe geçmiş dönemleri ve günümüzü değerlendiren Sertel, “Basın ve özgürlükler tarihinde böyle bir dönem yaşanmamıştır” dedi. “Bugün geldiğimiz noktada 20 yıl öncesinden daha gerideyiz” diyen Sertel, “Her şeyi yasakladılar, yasaklar hayatın her alanında” sözleriyle konuşmasına devam etti. Basın kartı alma konusunda yaşanan sorunlara da dikkat çekti.

 

 
‘DAYANIŞMAYA BORÇLUYUM’
 

Tutuklu kaldığı günlerde yaşadıklarını anlatan Sedef Kabaş, “Moralimi hiç bozmadım, beni hapsettiler ama vicdanım özgürdü” dedi. İzleyicilerden gelen soruları da yanıtlayan Kabaş, özgürlüğüne kavuşmasını “Dayanışmaya borçluyum” sözleriyle cevapladı. Söyleşide  toplumsal dayanışma vurgusu yapıldı.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL