Teknoloji

Türkiye’nin ilk ve dünyanın 3. cep uydu ağı girişimi Hello Space, uzaya gitmek için hazırlanıyor!

Hello Space, uydu alanında dünyanın en son teknolojisi ve en küçük uydu standardıyla cep uydusu üretecek.

Türkiye’nin ilk ve dünyanın 3. cep uydu ağı girişimi Hello Space, uzaya gitmek için hazırlanıyor!

Hello Space, uydu alanında dünyanın en son teknolojisi ve en küçük uydu standardıyla cep uydusu üretecek. İlk uydusu İstanbul’u göndermeye hazırlanan Hello Space, Türkiye’nin ilk ve dünyanın 3. cep uydu ağı girişimi olarak şirketlere nesnelerin interneti teknolojisiyle veri hizmeti sunacak.

 

Türkiye’nin ilk cep uydu ticari girişimi olan Hello Space, uzaya gönderilecek cep uydularla (pocketqube) nesnelerin interneti teknolojisiyle veri hizmeti sunarak, Türkiye’den doğan dünya çapında hizmet sunan önemli teknoloji start-up’larından biri olmak için yola çıktı. 5cmebatlarında dünyanın en küçük uydu standardı ile üretilen cep uydular, dar bant veri iletişimi sağlıyor. Hello Space, uzaya gönderilecek cep uydularından bir takım ağı oluşturarak, dünyanın her yerinde uçtan uca veri hizmeti sunmayı hedefliyor. Hello Space’in ilk cep uydusu ‘İstanbul’, Ocak 2023’te SpaceX’e ait Falcon9 roketi ile uzaydaki yerini almaya hazırlanıyor.

 

‘Bir avuca sığan’ cep uydusu ile dünya çapında veri hizmeti sunacak

Hello Space, 5cm3'lük İstanbul cep test uydusu ile dünyanın her yerini kapsayacak. Cep uyduları, mevcut teknolojilerle kapsama alanı dışında kalan, insan yoğunluğu az olan uzak bölgeler ve okyanuslarda dahi nesnelerin interneti teknolojisiyle kesintisiz ve güçlü veri hizmetini düşük maliyetle sağlıyor. Bu sayede, örneğin uzaktan sensör verilerinin taşınması ile okyanuslardaki kargo konteynırlarının hareketini takip etmek mümkün hale geliyor. Denizcilik, tarım, hayvancılık, enerji, çevre ve iklim konularında da veri takibi gerektiren konularda mevcut teknolojilere göre çok daha düşük maliyetle aynı veri sunulabiliyor. 

 

Yeni nesil teknolojiler içeren İstanbul cep uydusunun hem donanımı hem yazılımı Türkiye’de üretilecek

Hello Space Kurucu Ortağı ve CEO’su Muzaffer Duysal, “Türkiye'nin ilk cep uydusu olan Grizu-263A projesinde Takım Lideri olarak görev yapmıştım. Buradaki deneyimimi, Hello Space ile cep uydu ağı oluşturarak veri hizmeti sağlayan global bir şirket olma hedefiyle büyüterek devam ettirmekten gurur duyuyorum” dedi.

 

Hello Space Kurucu Ortağı Zafer Şen ise “Hello Space olarak donanımı da yazılımı da Türkiye’de üreterek, Türkiye’yi cep uydusu alanında dünyanın öncüleri arasına sokmak için büyük bir gayretle çalışıyoruz” şeklinde konuştu.  Zafer Şen, aynı zamanda OBSS Teknoloji’nin de kurucu ortağıdır. 

 

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL