Teknoloji

Akıllı telefonlarla profesyonel fotoğraf çekmenin püf noktaları

Akıllı telefonlar, gelişen kamera özellikleriyle fotoğrafçılığı popüler hale getirdi.

Akıllı telefonlarla profesyonel fotoğraf çekmenin püf noktaları

Akıllı telefonlar, gelişen kamera özellikleriyle fotoğrafçılığı popüler hale getirdi. Bu iş için özel olarak tasarlanan kameralar kadar güçlü olmasalar da, akıllı telefon kameraları başlangıçtan bu zamana kadar çok fazla yol kat etti. Fotoğrafçılığın bu kadar erişilebilir hale gelmesiyle, birçok insan kullanıcı profesyonele yakın çekimler yapar hale bile geldi.  

 

Yakın zamanda Counterpoint Research firması tarafından düzenlenen “Akıllı Telefon Görüntüleme Trendleri” adlı webinarda, DXOMARK Görüntü Bilimi Direktörü Herve Macudzinski, kullanıcıların ellerindeki akıllı telefonlarla en iyi fotoğrafı çekme konusundaki trendleri paylaştı. 

 

Macudzinski'ye göre iyi bir fotoğrafın ilk bileşeni yetenek olsa da son dönemdeki akıllı telefonlar genellikle kullanıcıların doğru fotoğrafı çekmesine yardımcı olabilecek özelliklerle geliyor. Fotoğrafçıların yakalamak için doğru sahneyi ve anı belirleyebilmeleri çok kritik. Günümüzde çoğu akıllı telefon, kullanıcıların çekimlerini çerçevelemek için yararlanabilecekleri özelliklere sahip.

 

Kullanıcıların sadece birkaç basit dokunuşla anılarını yakalamalarını sağlayan HONOR Magic4 Pro gibi bazı akıllı telefonlar, bir videodaki en iyi anlardan bazılarını seçmek için yapay zekayı kullanarak işi bir adım daha ileri götürüyor. 

 

Profesyonelleşen çekimler

Bununla birlikte, günümüzde akıllı telefonlar genellikle birden fazla kamera ve sensör donanımıyla piyasaya çıkıyor geliyor. Örneğin HONOR Magic4 Pro’da bulunan HONOR Image Engine özelliği, arka planda çalışarak, görüntü kalitesi artırmak   için güçlü kameraları, gelişmiş sensörleri ve AI algoritmalarını bir araya getirip kullanıcıların anlarını net bir şekilde yakalamalarını sağlıyor.

 

HONOR Magic4 Pro, kullanıcılar fotoğraf veya video çektiğinde, görüntüleme sistemlerini çalıştırıp çekilen içeriği geliştiriyor. 

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL